Logo

Jak zmniejszyć koszty parkowania firmowej floty?

Opublikowano: 14.10.2024

3-5 min

Podziel się

Firmy coraz częściej szukają oszczędności. Zmniejszenie wydatków czasem wymaga trudnych „cięć”, ale niekiedy wystarczy łatwa do przeprowadzenia optymalizacja. Podpowiadamy, jak w prosty sposób zmniejszyć koszty parkowania firmowej floty.

Koszty parkowania to jedna z ważniejszych pozycji w wydatkach związanych z utrzymaniem i obsługą floty samochodowej. Zaliczają się do nich zarówno koszty bezpośrednie, takie jak opłaty za parkingi, jak i te pośrednie, np. ręczne rozliczanie biletów parkingowych.

Optymalizacja wydatków związanych z parkowaniem jest szczególnie istotna w przypadku większych przedsiębiorstw, dysponujących dużymi flotami, jednak może się przysłużyć również budżetom średnich i małych firm.

Wdrożenie zestawu dobrych praktyk jest stosunkowo łatwe, a związane z nimi oszczędności mogą okazać się niebagatelne – szczególnie w dłuższej perspektywie czasowej.

Podpowiadamy, jak w stosunkowo prosty sposób oszczędzić na usługach parkowania firmowej floty.

 

Parkuj „mobilnie”

Za usługi parkowania najlepiej jest płacić za pomocą aplikacji mobilnej. To rozwiązanie nie tylko wygodniejsze, ale również tańsze. Według szacunkowych danych kierowcy uiszczający opłaty za pomocą parkomatów przepłacają średnio o ok. 20 proc.

Wynika to z faktu, że zwykle nie wiemy dokładnie, jak długo będzie trwał postój, więc wolimy zapłacić więcej. Z kolei jeśli nie doszacujemy czasu parkowania, narażamy się na opłatę dodatkową w wysokości nawet 300 zł. Coraz więcej miast wprowadza samochody skanujące tablice rejestracyjne, które sprawdzają, czy uiściliśmy opłatę. W efekcie pozostawienie samochodu bez opłaty na dłużej niż 5 minut to niemal gwarancja opłaty dodatkowej.

Warto też zaznaczyć, że w niektórych miastach stawki są „domyślnie” niższe w przypadku płatności za pomocą aplikacji. Przykładowo w Kielcach bonifikata wynosi aż 25 proc. (https://www.mzd.kielce.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2835&Itemid=102)

 

Używaj funkcji start–stop

Znacząca część kosztów parkowania wynika z uiszczania nadmiarowych opłat – zarówno wtedy, gdy płacimy w parkomacie, jak i przez aplikację. Wielu dostawców usług płatniczych umożliwia opłacenie parkingu na określony czas. Są jednak sytuacje, gdy przedłużenie opłaty jest kłopotliwe. Trudno np. logować się do systemu podczas ważnego spotkania biznesowego, które nieoczekiwanie się przedłuża.

Problem rozwiązuje funkcja start–stop, dostępna m.in. w aplikacji Mooveno. Pozwala ona na włączenie naliczania opłaty parkingowej i wyłączenie go w odpowiednim momencie. W ten sposób możemy uniknąć z jednej strony przepłacania za parking, a z drugiej – ponoszenia kosztów mandatu za nieopłacenie dodatkowych godzin.

 

Korzystaj z funkcji przypomnień

W ferworze pracy łatwo zapomnieć zarówno o przedłużeniu opłaty parkingowej, jak i o wyłączeniu naliczania. By uniknąć zbędnych kosztów, warto korzystać z narzędzi wyposażonych w funkcję przypominania. Przykładowo aplikacja Mooveno wysyła użytkownikom powiadomienie o trwającym naliczaniu po dwóch godzinach od jego uruchomienia w ramach funkcji start–stop. Dzięki temu kierowca, który już opuścił parking, ale zapomniał „zastopować” naliczania opłaty, będzie mógł szybko zareagować.

 

Niewielka prowizja zamiast abonamentu

Standardowym modelem rozliczeniowym stosowanym przez dostawców usług parkingowych jest opłata abonamentowa naliczana od auta, albo od użytkownika. Generuje to niepotrzebne koszty dla właścicieli flot, którzy zmuszeni są do płacenia za sam dostęp do usługi – również w przypadku, gdy część kierowców nie korzysta z płatnych parkingów lub robi to bardzo rzadko.

Najprostszym sposobem na uniknięcie zbędnych kosztów jest skorzystanie z modelu prowizyjnego. Mooveno nie pobiera żadnej opłaty za dostęp do usługi MultiPark. Naliczana jest jedynie niewielka prowizja w wysokości 1 proc. od całości kosztów parkowania. Przykładowo koszt parkowania floty wyniesie tysiąc złotych, jej właściciel zapłaci 10 zł prowizji.

 

Mniej papierologii

Ważnym aspektem oszczędzania na parkowaniu jest ograniczanie obiegu papierowych dokumentów. Generuje on koszty pośrednie związane z pracą działu księgowego, który musi rozliczać fizyczne bilety z parkometrów. Warto nadmienić, że paragony – drukowane na papierze termicznym i szybko blaknące – są często nieczytelne, co zwiększa obciążenie osób zajmujących się wprowadzaniem danych do systemu. Uiszczanie płatności za pomocą aplikacji to ułatwienie nie tylko dla kierowcy, ale również dla „stacjonarnych” pracowników firmy.

 

Oszczędzanie jest łatwe – wystarczy zacząć to robić

Sposobów na zmniejszenie kosztów parkowania firmowej floty jest dużo. Wiele z nich wiąże się ze stosowaniem rozwiązań mobilnych. Przyspieszają one procesy i agregują wiele funkcji w jednym miejscu, co przekłada się na łatwość obsługi i oszczędność czasu. Narzędzia mobilne pozwalają też firmom na łatwą weryfikację działań swoich pracowników.

W zależności od specyfiki działalności, przedsiębiorstwa mogą zredukować koszty parkowania również przez optymalizację tras, korzystanie z parkingów poza centrum miasta czy nawet negocjowanie cen z wybranymi dostawcami parkingów.

Pewne jest jedno – zmian nie należy odkładać na później. Strefy płatnego parkowania będą się rozszerzać, a stawki będą rosnąć. Duże miasta europejskie, jak np. Amsterdam, pobierają opłaty nie tylko przez siedem dni w tygodniu, ale również całodobowo. Regulacje w polskich miastach będą ewoluować w podobnym kierunku, co dodatkowo obciąży budżety firm. Dlatego o zmianie strategii zarządzania parkowaniem floty warto pomyśleć już dziś.


Tomasz Krajewski, Lead Mobile Business Strategy and Business Growth Europe, Flowbird Polska

Krzysztof Kołodyński, Sales Director, Mooveno

 

Obejrzyj wideo z nagraniem webinaru „Jak oszczędzać na parkowaniu firmowej floty?”:

Podziel się

Tagi:
flota
Logo

Aplikacja mobilności dla kierowców z ofertą dla firm i Klientów indywidualnych.

Poznaj nas bliżej

Social Media

© 2024 Mooveno. Wszystkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności