Logo

Jak trwale obniżyć zużycie wody w firmie? Case study PepsiCo

Opublikowano: 4.04.2025

1 min

Podziel się

6 lat temu PepsiCo we współpracy z Mooveno dokonało zmiany w sposobie mycia samochodów, przechodząc z myjni automatycznych na ręczne. Dzięki aplikacji Mooveno, zapewniającej dostęp do 800 myjni ręcznych w Polsce, PepsiCo każdego roku oszczędza 2,7 mln litrów wody oraz ogranicza emicję CO2 o dodatkowe 30 ton.

Wyzwanie

Zasoby wodne w Polsce się kurczą. Badania Eurostatu pokazują, że Polska jest na szarym końcu w Europie pod względem wielkości zasobów odnawialnej wody słodkiej, z 1,6 tys. m3 wody na mieszkańca (przy 2,9 m3 we Francji i 2,6 m3 w Wielkiej Brytanii). 

Właśnie dlatego troska o dostęp do wody jest obowiązkiem nie tylko konsumentów, ale przede wszystkim organizacji takich jak duże firmy – które zużywają jej dużo. Dostęp do wody jest zgodnie z międzynarodowym normami nie tyle zasobem, a prawem człowieka.  

Dostrzega to firma PepsiCo, która podjęła inicjatywę New Water Positve, w ramach której do 2030 roku chce uzupełniać więcej światowych zasobów wody niż ich zużywać. W ramach zobowiązania PepsiCo śrubuje normy wydajności wodnej w ponad 1000 obiektach należących do firmy i podmiotów z nią współpracujących, z których prawie połowa znajduje się na obszarach, gdzie dostęp do wody jest zagrożony.

IMG_0931.jpeg



Rozwiązanie

Jednym ze sposobów troski o wodę jest dostrzeżenie, w jaki sposób wykorzystywana jest ona w zarządzaniu flotą samochodową. 6 lat temu PepsiCo we współpracy z Mooveno dokonało zmiany w sposobie mycia samochodów, przechodząc z myjni automatycznych na ręczne. Ta zmiana pozwoliła na oszczędność 170 litrów wody na jeden cykl mycia oraz znacząco, bo o 70% zmniejszyła obciążenie dla środowiska. 

Korzyści

Dzięki aplikacji Mooveno, zapewniającej dostęp do 800 myjni ręcznych w Polsce, PepsiCo każdego roku oszczędza 2,7 mln litrów wody oraz ogranicza emicję CO2 o dodatkowe 30 ton!

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o ekologicznych oszczędnościach PepsiCo oraz 240 innych korporacji w Polsce dzięki wdrożeniu aplikacji Mooveno? Umów się na bezpłatną konsultację TUTAJ

Podziel się

Tagi:
ekologia
CSRD
flota
kryzys klimatyczny

Powiązane materiały

blog

3-5 min

11.01.2024

Czy Polsce grozi susza? Co problem braku wody oznacza dla biznesu i flot samochodowych?

Doniesienia na temat suszy mogą budzić niepokój. Główny Urząd Statystyczny bije na alarm: „Zasoby wodne w Polsce są relatywnie niewielkie, a dodatkowo cechuje je zmienność sezonowa i zróżnicowanie obszarowe. Wielkość odnawialnych zasobów wody słodkiej przypadająca na 1 mieszkańca Polski wynosi niecałe 1,6 tys. m3, co wskazuje na zagrożenie stresem wodnym. W blisko połowie krajów UE zasoby świeżej wody są niepokojąco niskie, w tym w Polsce, na Malcie, Cyprze i w Czechach są poniżej poziomu bezpieczeństwa wodnego. Według ONZ granicą, poniżej której kraj uznaje się za zagrożony takim niedoborem wody, jest 1,7 tys. m3 na mieszkańca”.

Czytaj więcej...

blog

5-7 min

10.01.2024

Czy CSRD wyeliminuje greenwashing? Najważniejsze informacje o zjawisku greenwashingu oraz dyrektywie. 

Wielu współczesny konsumentów aktywnie poszukuje marek, mających pozytywny wpływ na środowisko. Jak łatwo się domyślić – prowadzenie polityki zrównoważonego rozwoju stało się dzisiaj nie tylko wyborem podyktowanym dobrocią serca i troską o przyszłość planety, ale również okazją do zwabienia rzeszy Klientów. Duży popyt na ekologiczne usługi zaowocował wysoką podażą i wysypem firm, które uwzględniły dobro środowiska w komunikacji marketingowej. Niestety realne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i reklama przedstawiająca marki w blasku ekologicznej chwały – to dwie zupełnie różne rzeczy. Jedno i drugie nie zawsze idzie ze sobą w parze – proces cynicznego wykorzystania ekologii i wybielanie się w jej świetle, niepoparte realnymi działaniami na rzecz środowiska okrzyknięto mianem greenwashingu.

Czytaj więcej...

Logo

Aplikacja mobilności dla kierowców z ofertą dla firm i Klientów indywidualnych.

Poznaj nas bliżej

Social Media

© 2024 Mooveno. Wszystkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności